Tipy na výlet

Při toulkách Jižní Moravou na každém kroku potkáte něco, co vás vybídne k zastavení. Malebná přírodní zákoutí, hrady a zámky jako z pohádky, rozmanité chutě jedinečných moravských vín a krajových gastronomických specialit, pestré lidové umění, zábava.
Jedinečné chvíle, kdy si budete přát zastavit čas a prožívat okamžik v celé jeho hloubce.

Jih Moravy byl vždy jistou přírodní a kulturní křižovatkou Evropy. Oblast jižní Moravy si přes všechny klimatické změny zachovávala převážně zemědělský ráz, a to až do příchodu prvních Slovanů zhruba v 5.století našeho letopočtu. Hradiště u Mikulčic bylo s velkou pravděpodobností centrem Velké Moravy, prvního státního útvaru západních Slovanů. Výzkum zde odhalil mj. 12 základů kamenných kostelů a jediné známé světské kamenné stavby z 9.století. Velkomoravský knížecí hrad byl nejen vojenskou pevností, ale působili zde i slovanští věrozvěsti, bratři Cyril a Metoděj ze Soluně.

V oblasti Biosférické rezervace Dolní Morava, která vznikla v roce 2003, se na ploše přesahující 300km² nachází celá řada území národního a mezinárodního významu. Mezi ně patří například území evropské soustavy Natura 2000, zvláště chráněná území v čele s Chráněnou krajinnou oblastí Pálava, Lednicko-valtický areál, mokřady evidované Ramsarskou úmluvou, dva přírodní parky /Niva Dyje a Mikulčický luh/ nebo Chráněná oblast přirozené akumulace vod Kvartér řeky Moravy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

Kontakty

Rybářská bašta
Šakvická 22
693 01 Strachotín
telefon: +420 776 823 123
GPS souřadnice: 48°54'9.83"N 16°39'22.568"E